رسالت و اهداف

ایجاد شده در ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۱:۳۹ قبل از ظهر

گروه فیزیک پزشکی و پرتوشناسی

رسالت و اهداف

گروه فیزیک پزشکی و پرتوشناسی پس از تصویب رشته کارشناسی پرتوشناسی توسط شورای گسترش وزارت بهداشت در سال 1394 تاسیس گردید.

این گروه از بدو تأسيس مسئوليت تدريس كليه دروس فيزيك مربوط به رشته هاي مختلف پيراپزشكي و بهداشت مانند تکنولوژی راديولوژي، علوم آزمایشگاهی، اتاق عمل، مامايي، هوشبری و بهداشت و تدريس فيزيك پزشكي براي دانشجويان پزشكي را برعهده داشته است. در حال حاضر این گروه متشکل از 6 عضو هیئت علمی با تخصص های مختلف از جمله، فیزیک پزشکی، تخصص رادیولوژی، بیوفیزیک، تصویربرداری پزشکی و رادیوبیولوژی می باشد.

چشم انداز، رسالت و اهداف گروه فیزیک پزشکی و پرتوشناسی بر اساس توانمندی های اعضای هیئت علمی، توانمندی های مورد انتظار از دانش آموختگان، نیازهای نظام سلامت و اهداف دانشگاه به شرح زیر می باشد.

چشم انداز گروه فیزیک پزشکی و پرتوشناسی:

گروه مصمم است تا دو سال آینده یک رشته مقطع تحصیلات تکمیلی دایر کند و فارغ التحصیلان رشته های این گروه از نظر تعهد، اخلاق حرفه ای و توانمندی های آموزشی و پژوهشی جز دانش آموختگان برتر کشور باشند.

رسالت گروه فيزيك پزشكي و پرتو شناسي:

رسالت گروه، ایجاد توانایی های علمی و تخصصی لازم به منظور تربيت دانشجويان با تعهد و تخصص لازم و همچنين افزايش توليدات علمي و پژوهشي متناسب با نيازهاي جامعه می باشد.

در راستای تحقق این رسالت، گروه با بکارگیری متخصصین فیزیک پزشکی و رادیولوژی، و با بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی و با تکیه بر مدیریت و تعهد خود، آموزش های تئوری و عملی مناسب را به دانشجویان می آموزد.

اهداف:

 1. مشاركت فعال در فعاليت هاي آموزشي (شامل تدريس دروس كارشناسي پرتوشناسي و دروس فيزيك مرتبط با ساير رشته ها و دروس آزمایشگاهی و کارآموزی)
 2. ارتقای گروه آموزشی جهت راه اندازی رشته های تحصیلات تکمیلی مانند فیزیک پزشکی، رادیوبیولوژی و فناوری تصویربرداری پزشکی
 3. ترویج تفکر آموزش مستمر و پویا و آینده نگر
 4. مشاوره در خصوص اصول حافظت پرتويي در بيمارستان هاي دانشگاه و مراکز فعال پرتویی
 5. ايجاد مهارت هاي مديريتي در دانشجويان در بخش های تصویربرداری
 6. برگزاري كارگاه هاي توانمندسازي مرتبط و متنوع جهت اساتيد، كاركنان و دانشجويان جهت آگاه كردن فراگيران به دانش روز دنيا
 7. تربيت نيروي انساني ماهر، متعهد و با اخلاق حرفه اي در رشته پرتوشناسي
 8. ارتباط موثر آموزشي و پژوهشي با ساير گروه هاي آموزشي دانشگاه در جهت همگرايي علوم
 9. جذب نيروهاي انساني با تخصص و تعهد و به ويژه علاقه مند به آموزش و پژوهش در گرايش هاي متنوع مرتبط در سطح هيئت علمي، كارشناس آزمايشگاه و كارشناس گروه
 10. ارتقا بخش هاي تصويربرداري بيمارستان هاي تابعه دانشگاه.
 11. ترجمه و تاليف منابع آموزشي مورد نياز گروه
 12. انجام پژوهش هاي كاربردي در راستاي نيازهاي جامعه سلامت و اولویت های پژوهشی دانشگاه

 

وظایف حرفه ای دانش آموختگان:

با توجه به اینکه هدف اصلی گروه فیزیک پزشکی و پرتوشناسی تربیت دانشجویان تکنولوژی پرتوشناسی می باشد، وظایف حرفه ای آنها به شرح زیر می باشد:

 1. مراقبتی: ارائه مراقبت های لازم- مراقبت و نگهداری از ابزار کار
 2. اجرایی: انجام پرتونگاری های روتین با توجه به وضعیت جسمی، همراه با حفظ شئون بیمار- انجام پرتونگاری ها با استفاده از مواد کنتراست زای تزریقی و غیر تزریقی تحت نظارت پزشک متخصص- انجام روش های تخصصی تصویربرداری پزشکی مانند مشارکت در آنژیوگرافی ها و ... انجام آزمون های MRI، CT و ...- انجام تمامی امور مربوط به تاریکخانه رادیولوژی- همکاری و شرکت فعال در فعالیت های پژوهشی پرتوشناسی در زمینه های تشخیصی و درمانی.
 3. مدیریتی: آشنایی با اصول و فنون مدیریت یک بخش پرتوشناسی- همکاری در اداره کردن بخش پرتوشناسی-  نظارت کیفی بر روند تهیه گرافی های پرتونگاری- نظارت بر حسن اجرای مقرارت حفاظت در برابر اشعه برای بیماران و کارکنان.
 4. ارتباطی: ایجاد ارتباط تیمی بین بیمار، خانواده و جامعه- ایجاد ارتباط به تناسب وضعیت جسمی و روحی بیمار برای جلب اعتماد بیمار و همراهان- ایجاد هماهنگی با سایر بخش ها و برقرای ارتباط در مواقع ضروری- تلاش در جهت تحکیم ارتباط و همکاری متقابل با سایر کارکنان بخش.
طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس